درمان صافی کف پا در کرج, درمان صافی کف پا در تهران

صافی کف پا یک نوع عارضه است که در آن بیمار فاقد قوس استاندارد در ناحیه کف پا است.

قوس کف پا باعث می شود که نیروهایی که از طرف زمین به بدن وارد می شود، کاهش پیدا کنند و همه نیروها به مفاصل بددن وارد نشوند.

بنابراین در افرادی که فاقد قوس کف پا هستند و اصطلاحاً دچار صافی کف پا هستند، ممکن است در دراز مدت عوارض زنجیره واری در همه مفاصل بدن مشاهده شود.

مشکل صافی کف پا از کجا می آید؟

این مساله اغلب مادرزادی است و به بیماری نرمی مفاصل هم شهرت دارد.

نرمی مفاصل در ناحیه کف پا باعث می شود که قوس کف پا در زمان ایستادن روی پا از بین برود.

همچنین تشکیل نشدن کامل یک یا دو استخوان در ناحیه مچ و کف پا و یا چسبیدن آنها به یکدیگر به صورت مادرزادی نیز در تشکیل نشدن قوس کف پا مؤثر است.

روش تست صافی کف پا

برای بررسی کف پای صاف، فرد باید روی میز صاف قرار بگیرد و پزشک پشت بیمار بایستد و پایی را که روی زمین قرار گرفته بررسی کند، اگر همه پا کاملا روی زمین قرار گرفته باشد این پا به اصطلاح صاف است. صافی می‌تواند مشکل دیگری هم ایجاد کند و آن این است که تاندون آشیل بیمار به بیرون انحراف پیدا کرده است و طرف داخل پا که باید قوس داشته باشد کاملا روی زمین خوابیده است بنابراین این دو قسمت باید با هم بررسی شود. اگر تشخیص سخت باشد می‌توان از عکسبرداری و ام‌آر‌آی استفاده کرد. ۹۵ درصد کودکانی که به دنیا می‌آیند صافی کف پا دارند اما کم‌کم با راه رفتن قوس لازم را پیدا می‌کنند.

درمان صافی کف پا در کرج, درمان صافی کف پا در تهران

انواع صافی کف پا

دو نوع صافی کف پا وجود دارد: صافی کف پای قابل انعطاف و صافی کف پای غیرقابل انعطاف

صافی کف پای قابل انعطاف

در این نوع از صافی کف پا، این افراد وقتی سرپا می ایستند، کف پایشان صاف است ولی وقتی روی پنجه پا قرار می گیرند، قوس کف پا تشکیل می شود.

صافی کف پای قابل انعطاف در بسیاری مواقع زمینه خانوادگی دارد.

یعنی برادر و خواهران یا فرزندان یا یکی از والدین فرد هم ممکن است این حالت را داشته باشد.

صافی کف پا گاهی اوقات در حین بارداری یا در سنین بالا تشکیل می شود.

صافی کف پای بسیاری از بزرگسالانی که از دوران کودکی کف پایشان به طور انعطاف پذیر صاف بوده است، عارضه ای ارثی و مرتبط با شل بودن عمومی رباطه ا (لیگامان ها) است. مفصل های سراسر بدن، و نه فقط پای این افراد، معمولا از انعطافپذیری و قابلیت حرکت بسیاربالایی برخوردار است.

صافی کف پای غیرقابل انعطاف

گاهی اوقات صافی کف پا قابل انعطاف نیست به این معنا که وقتی پای بیمار روی زمین نیست هم قوس کف پا دیده نمی شود و یا موقعی که شست پای بیمار بهبالا می رود هم قوس کف پا ایجاد نمی شود. به این نوع از بیماری صافی کف پای غیر قابل انعطاف یا ریجید Rigid flat foot می گویند. این نوع صافی کف پا نیاز به توجه بیشتر و درمان دارد. گاهی اوقات صافی کف پا همراه با سفت شدن تاندون آشیل است که در این مواقع هم پزشک معالج دقت بیشتری به وضعیت صافی کف پا می کند.

صافی کف پا از نوع قابل انعطاف بسیار شایعتر از نوع غیر قابل انعطاف یا ریجید است.

روش تشخیص صافی کف پا

امروزه با پیشرفت علم، روش دقیقی جایگزین روشهای معمول تهیه اثر پا شده که موسوم است به اسکن کف پا.

اسکن کف پا دارای صفحه ای است که بیمار روی آن میایستد و خود این دستگاه بر اساس فشاری که پا بر صفحه حساس آن وارد کرده است، میتواند اثر پای بیمار و نیز میزان صاف بودن کف پا را تعیین کند.

هر فرد میتواند با مراجعه به مراکز تخصصی و انجام این اسکن از اولین لحظه شروع صاف شدن کف پایش مطلع شود.

البته اکثر پزشکان و فیزیوتراپیست های مجرب، صافی کف پا را تنها با مشاهده ایستادن و راه رفتن بیمار و معاینه کف پا تشخیص می دهند.

پزشک سابقه پزشکی بیمار را بررسی میکند و پای او را از روبه رو و پشت سر نگاه میکند و احتمالا از بیمار میخواهد تا روی نوک انگشتان بایستد تا شکل و عملکرد هر پا را در این حالت ارزیابی کند.

بیشتر بخوانید: صافی کف پا چیست و درمان آن چگونه است؟

درمان صافی کف پا در تهران

شما مراجعین عزیز می توانید برای ویزیت در شعبه تهران کلینیک سلامت پا پردیس به آدرس  تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، روبروی مجتمع تجاری پالادیوم، ساختمان پیراسته، طبقه ۴، واحد ۴۱ مراجعه نمایید. تلفن تماس و نوبت دهی ۰۹۱۲۹۳۷۱۰۸۳ می باشد.

درمان صافی کف پا در کرج

همچنین بیماران گرامی می توانند برای ویزیت در شعبه کرج به آدرس چهارراه طالقانی، به سمت میدان سپاه، روبروی داروخانه هلال احمر، ابتدای بلوار قائم، ساختمان جهان نما، طبقه ۵، واحد ۱۵ مراجعه نمایند. تلفن های تماس و نوبت دهی ۰۹۳۵۹۵۹۶۳۵۳ و ۰۲۶۳۲۷۴۶۸۹۰ می باشد.

برای اطلاعات بیشتر و ارتباط با مرکز تخصصی درمان درد ساق پا در کرج و در تهران کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *