علت گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات ساق پا (ایدیوپاتیک) دلایل گوناگونی دارد و در مورد بسیاری از عوامل مکانیکی معلوم نشده ای برای آن بحث شده است که هنوز اثبات نشده‌اند. بسیار مهم است که قبل از شروع هر گونه درمان درد ساق پا در کرج، به دقت تشخیص داده شود که آیا گرفتگی عضلات نشانه بیماری‌ها، شرایط و دارو‌های مختلف و قابل برگشت است یا خیر.

دارو‌ها می‌توانند اثر مستقیم یا غیرمستقیمی بر تغییرات متابولیکی، غلظت الکترولیت و گلوکز سرم داشته باشند. بنابراین، قبل از هر تصمیم درمانی دارویی، لازم است عوامل برگشت پذیر گرفتگی مورد بررسی دقیق قرار گیرند. اما در برخی موارد، علت دقیق گرفتگی عضلات مشخص نیست و امکان وجود مشکل جدی‌تری نیز وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علل ممکن، به گلینیک تخصصی پردیس مراجعه کنید. در این مرکز تخصصی با انجام اسکن بوسیله پیشرفته ترین دستگاهها انواع بیماریها از جمله صافی کف پا، انحراف زانو و علت گرفتگی عضلات ساق پا تشخیص داده شده و بهترین درمان به شما توصیه می شود. بیشتر افراد دچار گرفتگی عضلات پا در هنگام خواب می‌شوند. برای پیدا کردن علت آن، با پزشک  تماس بگیرید.

علت گرفتگی عضلات ساق پا در خواب

گرفتگی شبانه پا یک حالت است که در آن عضلات پاها به صورت ناخواسته دچار انقباض و درد می‌شوند، معمولاً هنگام خوابیدن رخ می‌دهد. این اتفاق بیشتر در عضلات ساق پا اتفاق می‌افتد. اما ممکن است عضلات پا یا ران نیز درگیر شوند. عموماً دلیل دقیق بروز گرفتگی شبانه پا مشخص نیست، اما بعضی مواقع این واقعه به خستگی عضلات و مشکلات عصبی برمی‌گردد.

یکی از علل شایع این حالت، سندرم پای بی‌قرار است که گاهاً با گرفتگی شبانه پا اشتباه گرفته می‌شود، اما این دو بیماری متفاوت هستند. به طور کلی، درد یکی از علائم اصلی سندرم پای بی‌قرار نیست. اما برخی از افراد این حالت را به عنوان یک درد شدید توصیف می‌کنند.

علل گرفتگی عضلات پا در خواب

گرفتگی عضلات شبانه پا در موارد زیر می تواند افزایش یابد:

– سن ۵۰ سال یا بالاتر

– استفاده بیش از حد از عضلات

– استفاده ناکافی از آب

– ایستادن طولانی مدت بر روی سطوح سخت

– بیماری دیابت

– اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون

گرفتگی عضلات ساق پا بعد از ورزش

درد و گرفتگی عضلات پا پس از ورزش بسیار رایج و معمول است، به ویژه اگر ورزشی که انجام می‌دهید جدید و چالش برانگیز باشد. این نوع درد به عنوان DOMS یا درد عضلانی تأخیری شناخته می‌شود و ناشی از آسیب‌های جزئی به بافت‌های عضلانی و التهاب آن‌ها است.

وقتی که ورزش جدیدی را شروع می‌کنید، برنامه تمرینی‌تان را تغییر می‌دهید، از دمبل‌ها و وزن‌های سنگین‌تر استفاده می‌کنید. یا با شدت بیشتری تمرین می‌کنید نسبت به آنچه که بدن شما معمولا عادت داشته است.

فشار و استرس بر عضلات افزایش می‌یابد که باعث ایجاد این آسیب‌ها می‌شود. این فرآیند، هر چند کمی دشوار و ناراحت کننده باشد، قسمتی از طبیعت ورزش و بهبود و بازسازی عضلات است.

واکنش التهابی که پس از آسیب به وجود می‌آید، به ترمیم و بازسازی بافت عضلانی کمک می‌کند و در نهایت منجر به تقویت عضلات پا می‌شود. بنابراین، احساس گرفتگی عضلات پس از تمرین ممکن است ناراحت‌کننده باشد، اما نشان از پاسخ بدن به تمرینات جدید و تقویت عضلات است. بسیاری از بدنسازان و ورزشکاران از درد و گرفتگی عضلات پس از ورزش لذت می‌برند. زیرا این نشانگر تلاش فیزیکی قوی و پیشرفت در تمرینات است.

پیشگیری از گرفتگی عضلات

در مورد درمان آرتروز زانو بیشتر بدانید.

پیشگیری از گرفتگی عضلات ساق پا

هرچند از گرفتگی عضلات در حین ورزش نمی‌تواند کاملا جلوگیری کرد. اما با اقدامات مناسب می‌توان این مشکل را کاهش داد. در ادامه، به توضیح این اقدامات خواهیم پرداخت.

۱. داشتن خواب کافی

بیشتر افراد برای حفظ سلامتی به ۶ تا ۸ ساعت خواب در هر شب نیاز دارند. خواب به بدن کمک می‌کند تا پس از تمرین، بهبود یابد و اعصاب شما نیز آرام شود.

۲. مدیریت استرس

برای کاهش استرس در زندگی‌تان، روش‌های آرام‌سازی مانند مدیتیشن، یوگا را امتحان کنید. اگر استرس شما بسیار بالا است، می‌توانید با یک مشاور حرف بزنید تا به شما کمک کند.

۳. محدود کردن مصرف کافئین

بهتر است از مصرف نوشیدنی‌ها یا غذاهای حاوی کافئین پرهیز کنید، زیرا مصرف آنها می‌تواند باعث افزایش گرفتگی عضلات و اسپاسم شود.

۴. داشتن رژیم مناسب

یک رژیم غذایی متعادل و متنوع می‌تواند انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری را برای سلامت عضلات فراهم کند. برنامه غذایی شما باید شامل میوه‌ها و سبزیجات تازه باشد تا آب کافی و مواد معدنی بدن شما تأمین شود. غلات سبوس‌دار باعث رساندن کربوهیدرات لازم برای تأمین انرژی به بدن شما می‌شود. همچنین مقدار کافی پروتئین دریافت کنید. پروتئین مورد نیاز بدن‌تان را از منابع اصلی مانند مرغ و تخم‌مرغ دریافت کنید.

۵. ترک کردن سیگار

نیکوتین، یک ماده محرک ملایم است که بر سیستم عصبی مرکزی اثر می‌گذارد و ممکن است به تسکین گرفتگی عضلانی کمک کند. رها کردن مصرف این ماده می‌تواند به بهبودی سلامت جسمی کمک زیادی کند و ریسک ابتلا به مشکلات جدی سلامت را کاهش دهد. تصمیم به ترک سیگاریک تصمیم عالی است که بهرحال پشیمان نخواهید شد.

۶. عوض کردن داروها

اگر به مشکلات جسمی ناشی از مصرف داروهای محرک مانند آمفتامین برخورد کردید، بهتر است که به پزشک خود مراجعه کنید و وضعیت واقعی خود را به او توضیح دهید. از جمله اینکه با انقباض، گرفتگی عضلات و خشکی بدن دچار مشکل شده‌اید. پزشک شما ممکن است با توجه به شرایط، داروهای دیگری را تجویز کند که از اسپاسم عضلات جلوگیری کنند.

اگر با این راه‌حل‌ها مشکلات عضلانی شما برطرف نشد، حتما باید با پزشک خود تماس بگیرید تا راهکار مناسب تشخیص داده شود.

گرفتگی عضلات پا بعد از ورزش

علائم درد ساق پا

  • ​نشانه‌های معمول درد ساق پا شامل امتداد درد در ناحیه درشت نی و تورم در آن ناحیه هستند.
  • ​درد می‌تواند خفیف و کند یا شدید و خنجری در ماهیچه‌های ساق باشد و معمولا با لمس کردن قسمتی از ساق بیشتر احساس می‌شود.
  • ​ورم خفیف در اطراف ساق نیز می‌تواند بی حسی، کرخت شدن و ضعف در ساق را در پی داشته باشد.
  • ​ممکن است درد هنگام انجام تمرینات و ورزش یا بعد از آن احساس شود.

درمان گرفتگی عضلات ساق پا در خانه

برای درمان گرفتگی عضلات در تهران، موارد خاصی ضروری نیست. گرفتگی‌ها خود به خود و پس از چند روز بدون هیچ درمانی برطرف می‌شوند. اما اگر این دردها شما را اذیت می‌کند، در ادامه راهکارهایی را برای شما معرفی خواهیم کرد.

۱. استراحت کافی

اگر عضلات شما گرفتار شدند، بهتر است روز بعد فعالیت ورزشی نکنید. پیاده‌روی آرام می‌تواند مفید باشد. منظور اینجا ورزش‌های سنگینی مثل بدنسازی یا کارهای هوازی است که اگر باعث درد می‌شوند، بهتر است انجام ندهید. بسیار مهم است که به بدن خود استراحت کافی دهید و به مقدار نیاز بخوابید.

۲. دوش آب گرم

دوش با آب گرم می‌تواند بهبود گردش خون در عضلات را ایجاد کند و باعث شل شدن عضلات گرفته و آزاد شدن آن‌ها شود. اگر به درد و گرفتگی پس از ورزش دچار می شوید، می‌توانید پنج دقیقه زیر دوش گرم یا در وان بمانید. این کار می‌تواند به طور قابل توجهی در کاهش درد و گرفتگی کمک کند. دوش با آب گرم می‌تواند همانند یک مسکن طبیعی، خستگی و گرفتگی عضلات را کاهش دهد.

گرفتگی شبانه ساق پا

۳. ماساژ عضله دردناک و گرفته

ماساژ آرام عضله‌ای که دردناک و گرفته شده است، باعث افزایش گردش خون و جریان لنف به بافت‌ها، افزایش خون‌رسانی به عضلات، تسکین اعصاب و تسریع ریکاوری عضلات می‌شود و به خودی خود درد را از بین می‌برد یا حداقل به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. توجه داشته باشید که وقتی این کار را انجام می‌دهید، باید آرامش حفظ شود، عضله را فشار دهید و اگر درد افزایش یافت، ماساژ را متوقف کنید.

۴. سرد کردن بدن

یکی از عوامل اصلی در احساس درد پس از تمرین، عدم سرد کردن بدن است. اگر تمرین خود را به طور ناگهانی قطع کنید، اسید لاکتیک در عضلات تجمع می‌یابد و علل درد شدید پس از تمرین بروز می‌دهد. بنابراین، اهمیت دارد که برای جلوگیری از درد عضلات، پس از تمرین باید به تدریج فعالیت‌های خود را کم کرده و به بستر اصطلاحی خویش باز گردید.

۵. نوشیدن آب کافی

اگر بدن خود را کم آب کنید، ممکن است درد و گرفتگی عضلات را تجربه کنید. اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی آب بنوشید. قبل از تمرین و در طول روز آب کافی مصرف کنید. هنگام تمرین هر بار که احساس تشنگی می‌کنید، آب بنوشید و پس از تمرین نیز برای جبران مقدار تعریق، آب بنوشید.

۶. استفاده از چسب عضله یا کنزیوتیپ

نوار کینزو می‌تواند به کاهش درد و اسپاسم عضلانی کمک کند که ممکن است پس از آسیب رخ دهد. چسباندن این نوار می‌تواند با کاهش ارسال سیگنال‌های عصبی درد به مغز، درد و اسپاسم عضلانی را بهبود ببخشد.

گرفتگی عضلات پا

مراجعه به پزشک برای درمان گرفتگی عضلات ساق پشت پا

اگر درد و گرفتگی عضلانی شما بدتر و شدیدتر شد، باید این مسئله را جدی بگیرید و با پزشک مشورت کنید. مراجعه به پزشک به ویژه در صورتی حیاتی است که گرفتگی با علائم دیگری نیز همراه باشد. مانند ضعف و بی حالی، بی حسی یا از دست دادن حس لامسه، درد شدید و مداوم همراه با تورم، حالت تهوع و ادرار تیره.

برای تشخیص علت گرفتگی عضلات ساق پا و بهترین درمان برای این مشکل باید به کلینیک سلامت پردیس مراجعه کنید. در این مرکز بعد از انجام اسکن پا توسط جدیدترین دستگاهها و بهترین متخصصین مشکلات شما تشخیص داده شده وبهترین درمان تجویز می شود.