کف پای صاف چیست؟

کف پای صاف ارثی است؟

کف پای صاف ارثی است یا پس از تولد بر اثر عواملی، ایجاد می‌شود؟ این یکی از سؤالات متداول در زمینه ساختار کف پا است. به این پرسش که آیا کف پای صاف ارثی است یا خیر، پاسخ می‌دهیم که بله، کف پای صاف ارثی است و از طریق ژن‌ها به جنین منتقل می‌شود. هرچند عواملی مانند چاقی، شکستگی‌ها و بیماری‌ها نیز می‌توانند باعث ایجاد صافی در کف پا شوند، اما عامل اصلی ایجاد آن، ژنتیک است. برای درمان صافی کف پا در کرج با متخصصین کلینیک سلامت پا تماس بگیرید.

کف پای صاف چیست؟

بعد از اینکه متوجه شدید آیا کف پای صاف ارثی است، باید بگوییم که کف پای صاف یکی از مشکلات شایع است که بسیاری از افراد با آن روبه‌رو می‌شوند. صافی کف پا به عارضه‌ای گفته می‌شود که در آن قوس کف پا به وجود نیامده و کف پا کاملاً صاف است. بنابراین، زمانی که قوس کف پا وجود نداشته باشد، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.
یکی از مشکلات جسمی، تغییر خط وزن بدن است. خط وزن بدن باعث می‌شود که وزن و فشارهای اعمال‌شده به زانو‌ها و پاها در نقاط مختلف کف پا پخش شوند. هنگامی که این خط اصلی از بین برود، بیشترین فشارها به یک نقطه از کف پا تمرکز خواهد یافت. این موضوع می‌تواند به وارونگی‌ها و مشکلات کف پایی منجر شود.
صافی کف پا ارثی شامل دو نوع: انعطاف‌پذیر و غیر‌قابل انعطاف است. در کف پای انعطاف‌پذیر، قوس کف پا هرچند به میزان خیلی کم، هر بار گام برداشتن و حتی در حالت نشسته و استراحت ایجاد می‌شود. با ایستادن و وزن‌گذاری، قوس کف پا از بین رفته و در صافی کف پای غیرقابل انعطاف، هیچگاه قوس کف پا ایجاد نمی‌شود.

درمان کف پای صاف

کف پای صاف ارثی چگونه ایجاد می‌شود؟

در زمان جنینی، کف پای صاف به دلیل ژنتیکی انتقال پیدا می‌کند. بنابراین، این ویژگی ارثی است و تنها از طریق ژن‌ها به نسل بعدی منتقل می‌شود. اگر یکی از والدین یا اعضای خانواده‌ای دچار کف پای صاف است، این اختلال به نسل بعدی انتقال پیدا خواهد کرد و احتمال صاف شدن کف پای فرزندان افزایش خواهد یافت.
همان‌گونه که پیش‌تر بیان کردیم، عوامل دیگری مانند چاقی، کشیدگی عضلات، مشکلات زانوی شدید، تغییر خط وزن بدن، بیماری‌هایی مثل میلومننگوسل و فلج اطفال یا آسیب‌های مغزی می‌توانند باعث ایجاد صافی کف پا و مشکلات آن شوند.

علائم صافی کف پا ارثی

صافی کفی پای مادرزادی می‌تواند به دو صورت انعطاف‌پذیر و سخت بروز کند. در صورت انعطاف‌پذیری صافی کف پا، در حالت نشسته، قوس پا ظاهر می‌شود و در حالت ایستاده یا هر شرایطی که پا متحمل وزن بدن باشد، قوس آن ناپدید می‌شود.
گاهی اوقات، فرد ممکن است حتی در حالت نشسته یا ایستاده، قوسی در پا احساس نکند. این مشکل ممکن است به دلیل صافی سخت کف پا باشد که می‌تواند منجر به دردناک بودن شود. اگر صافی کف پا انعطاف‌پذیر باشد، احتمالا هیچ علامت واضحی مشاهده نخواهد شد. تنها ممکن است در برخی اوقات، کمی دشواری در درآوردن کفش از پا وجود داشته باشد، اما هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.
در شرایط متوسط ​​تا شدید، بیمار ممکن است اظهار خستگی و یا ظاهر شدن درد پس از ایستادن طولانی مدت باشد. در شرایط بسیار شدید، احتمال ایجاد کالوس (پینه) در نقطه تماس پا با سطح زمین وجود دارد.
در موارد بسیار نادر، صافی کف پا با افزایش سن بدتر می‌شود که ممکن است منجر به مشکلاتی مانند قوزک شست، پیچش زانو و ران، یا انحراف زانوها به داخل (پا ضربدری) شود. در حالتی که صافی کف پا به صورت اکتسابی ایجاد شود، درد و التهاب قابل توجهی در لبه داخلی پا، درست در محل عبور تاندون پشتی پا از پاشنه به شست، احساس می‌شود.

کف پا ارثی

کف پای صاف ارثی چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

کف پاهای صاف نیز همانند دیگر مشکلات اسکلتی، عوارض و مشکلاتی را به وجود خواهند آورد. بنابراین، بهتر است با این امور آشنا باشید تا هرگاه یکی از این مشکلات را مشاهده کردید، آن را نادیده نگیرید. اولین عوارض کف پای صاف، ایجاد چرخش یا انحراف پاشنه است. همچنین، عارضه دیگری که کف پای صاف به وجود می‌آورد، ژنووالگوم یا زانوی ضربدری است که ناشی از اثر چرخش و انحراف پاشنه است.

علت پوشیدن کفش و کفی طبی در افرادی که دچار کف پای صاف ارثی هستند، چیست؟

یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌های کنترل عوارض کف پای صاف، استفاده از کفش و کفی طبی است. این کفش و کفی‌ها را به هیچ‌عنوان به‌صورت آماده تهیه نکنید. بهترین روش تهیه کفش و کفی طبی، مراجعه به کلینیک اسکن پا پردیس و انجام اسکن پا است. در این کلینیک، با کمک پیشرفته‌ترین دستگاه اسکن از کف پا شما اسکن می‌گیرند و بهترین و مناسب‌ترین کفش و کفی را برای کنترل عوارض ناشی از کف پای صاف برای شما عزیزان تهیه می‌کنند تا از تشدید عوارض و خطر ساز شدن صافی کف پا جلوگیری شود.
شما می‌توانید برای تهیه و خرید کفش یا کفی مخصوص صافی کف پا در تهران و انجام اسکن، در ساعات کاری به کلینیک ما مراجعه کنید. همچنین می‌توانید با تماس تلفنی با مشاورین ما مشورت کرده و از نحوه خدمات ما اطلاعات لازم را به دست بیاورید.

کف پا صاف

آیا صافی کف پا ارثی درمان قطعی دارد؟

برای درمان دائم و بازگشت‌ناپذیر صافی‌های کف پا، باید اقدامات لازم را در دوران کودکی و پیش از بسته شدن صفحه رشد انجام دهید. با این حال، برای جلوگیری از ابتلا به عوارض صافی کف پا، توصیه می‌شود همه افراد از کفی‌های مخصوص استفاده کنند.

درمان صافی کف پا ارثی در کلینیک سلامت پا پردیس

کلینیک سلامت پا پردیس ارائه دهنده راهکارهای درمانی و انواع درمان‌های غیر جراحی است که می‌تواند به بهبود علائم و مشکلات صافی کف پای شما کمک کند. برای دریافت نوبت و مشاوره با متخصصین و استفاده از خدمات درمانی، لطفا با ما در تماس باشید.

آدرس شعبه تهران:تهران زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، روبروی مجتمع تجاری پالادیوم، ساختمان پیراسته ، طبقه ۴، واحد ۴۱
تلفن تماس و نوبت دهی: ۰۹۱۲۹۳۷۱۰۸۳
آدرس شعبه کرج: چهارراه طالقانی، به سمت میدان سپاه، روبروی داروخانه هلال احمر، ابتدای بلوار قائم، ساختمان جهان نما، طبقه ۵، واحد ۱۵
تلفن تماس و نوبت دهی: ۰۹۳۵۹۵۹۶۳۵۳ و ۰۲۶۳۲۷۴۶۸۹۰