چگونه کفش نامناسب باعث زانو درد می شود؟
انتخاب کفش مناسب، راحت و حامی یا به عبارتی طبی، اهمیت زیادی برای پیشگیری از درد زانو یا کاهش دردهای آن دارد. درد زانو ممکن است از آسیبها، مشکلات مکانیکی، انواع آرتریت و دیگر مشکلات منشأ گرفته باشد. همچنین درد زانو ممکن است بر روی هر یک از رباطها، تاندونها یا کیسه های حاوی مایع که مفصل زانو را احاطه کردهاند، تأثیرگذار باشد. البته بعضی از دردهای زانو ممکن است در خانه قابل درمان باشند، اما شناسایی و تشخیص دقیق علت درد حتما باید توسط پزشک صورت گیرد.
زانو درد

چگونه کفش نامناسب باعث زانو درد می شود؟

اگر در ناحیه زانو دچار درد شدید شدید، اولین چیزی که باید به آن فکر کنید، کفش های خود و اینکه آیا انتخاب صحیحی برای شما بود یا خیر؟ بخصوص اگر شما فعالیت زیادی داشته و زمان طولانی را بر روی پاهایتان تلف میکنید. اگر کفش هایتان مناسب نباشند، ممکن است نتوانند مچ پا و زانوهای شما را به خوبی محافظت کنند. این موضوع می تواند در طول زمان باعث ایجاد درد و آسیب در ناحیه زانو شود. اما چگونه این وضعیت ایجاد میشود؟ 
۱- کف نامناسب
هر چه که یک جفت کفش خاص را بیشتر بپوشید، کف آن بیشتر ساییده میشود. استفاده از کفش های پاشنه بلند مانند دیگر کفش‌های غیر استاندارد میتواند به درد زانو منجر شود. این نوع کفشها باعث از بین بردن تراز  بدن میشوند و فشار زیادی روی زانوها اعمال میکنند. بهتر است این نوع کفشها را تنها در مواقع خاص استفاده کنید، زیرا حتی کفش پاشنه بلند میتواند فشار زیادی به زانوها بیاورد.
۲- عدم انطباق
تأثیر دیگری که ممکن است باعث درد زانو شود، شیب داخلی است که در اکثر کفشها وجود دارد. برای حرکت صحیح زانوها، آنها باید هماهنگی خوبی با لگن و پاهای شما داشته باشند. کفشهایی که باعث تغییر تراز بدن میشوند، زانوها را مجبور به فعالیت بیشتر میکنند. به عنوان مثال، استفاده از کفشهای با پاشنه بلند ممکن است زاویه پا را تغییر دهد و باعث جلو رفتن وزن شما شود. این انطباق نامناسب زانوها را تحریک کرده و باعث فشار مداوم به پشت زانو میشود. به همین دلیل، در توانبخشی تاندونیت از اسکات روی صفحه مورب برای فشار دادن تاندون کشکک استفاده میشود. در زانوهای سالم، تغییر جهت روبه جلو در ابتدا مشکل ایجاد نمیکند، اما ریسک آسیب در آینده را افزایش میدهد، زیرا در این حالت فشار به طور یکنواخت توزیع نمیشود.
۳- خستگی پائین تنه
پوشیدن کفش نامناسب میتواند فشار و خستگی روی پای شما ایجاد کند. این خستگی ممکن است باعث تغییر در نحوه راه رفتن شما شود که منجر به خستگی زانوها و حتی آسیبهای جدی در این قسمت بشود.
کفش مناسب

درمان خانگی زانو درد با ماساژ

به منظور تمرین عضلات ران و حفظ انعطاف پذیری، میتوانید از تمرینات زیر استفاده کنید:
– دستها را به صورت مشت ببندید و با هر دو دست ۱۰ بار به قسمت بالایی، پایینی و میانی ران ضربه بزنید. این کار را سه مرتبه تکرار کنید.
– با پاها صاف روی زمین،  دست را روی بالای ران قرار دهید و آن را تا زانو بلغزانید، سپس رها کنید. این تمرین را پنج بار تکرار کنید. این کار را هم برای دو طرف داخلی و بیرونی ران انجام دهید.
– با استفاده از چهار انگشت، فشار به بافت زانو اعمال کنید و پنج بار بالا و پایین بروید. این تمرین میتواند به بهبود عملکرد زانو کمک کند.
– از ماساژ عضلات ران هم برای تسکین و ریلکسیشن استفاده کنید.
با انجام منظم این تمرینات، میتوانید عضلات ران خود را تقویت کرده و از زانوهای سالم و قوی برخوردار شوید.

حفاظت، استراحت، یخ، فشرده سازی، و ارتفاع

استراحت، استفاده از یخ و بالا بردن ارتفاع زانو ممکن است به درمان خانگی درد زانو که ناشی از آسیب بافت نرم مانند رگهای خونی است موثر باشد. کنار گذاشتن فعالیتهایی که میتواند باعث بروز درد زانو شود نیز میتواند مؤثر باشد. استراحت میتواند خطر آسیب بیشتر را کاهش دهد و به بافتها زمان بیشتری برای بهبودی دهد. البته توصیه میشود تمام حرکات را متوقف نکنید زیرا ممکن است به سفتی عضلات و در نتیجه ضعف عضلانی منجر شود.
زانوی شما ممکن است ضربه دیده باشد، به همین دلیل اهمیت دارد که به درستی آن را مراقبت کنید. استفاده از یخ میتواند به شما کمک کند که تورم را کاهش دهید و دردتان را کنترل کنید. برای استفاده از یخ، یخ را همراه با پارچه خیس کرده، به مدت ۲۰ دقیقه به فواصل چندین بار  روی زانویتان را بگذارید و پس از آن بردارید. هرگز از یخ مستقیماً بر روی پوست استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث آسیب شود. همچنین، نگه داشتن پا بالاتر از سطح قلب میتواند به گردش خون کمک کند و به کاهش تورم کمک کند. به این دلیل در حالت ایده آل، زانو باید بالاتر از سطح قلب باشد. این توصیه ها را دنبال کنید تا به بهبودی سریعتر و بهتری برسید.
درد ساق پا

پیشگیری از زانو درد با کفش مناسب

خیلی از اوقات افراد میخواهند که کفشهایشان زیبا و شیک به نظر برسند، اما گاهی بهتر است از این موضوع بگذرید و گزینه هایی را انتخاب کنید که باعث حفاظت و راحتی پاهای شما میشود. بهترین انتخاب برای کفشها، آنهایی هستند که دارای پاشنه های ۲ تا ۳ سانتیمتر هستند. این نوع کفش ها هنگام راه رفتن، حرکت پا را کاهش میدهند و به این ترتیب فشار بیشتری به مفاصل وارد نمیکنند.
کفش های مناسب برایتان اجازه میدهند که پاها در هنگام راه رفتن به راحتی حرکت کرده و تعادلتان حفظ شود. انتخاب کفش مناسب بسیار مهم است، چه کفش ورزشی و چه کفش مهمانی، زیرا اینکه کفش آیا راستای مناسب پا و زانوی شما است و آیا فشار به درستی از طریق مفاصل زانو توزیع میشود، مهم است.
استفاده از کفش های نامناسب میتواند باعث فشار زیاد به زانوها شده و موجب آسیب و درد شود.
بنابراین، یک جفت کفش مناسب باید دارای کفی صاف، ضخامت مناسب، و انعطافپذیری باشند و قسمت پنجه آنها باید به راحتی خم شود. همچنین، ارتفاع پاشنه آنها باید ۲ تا ۳ سانتی متر باشد تا فشار روی قسمت زانو کاهش یابد. بهتر است که کفش از قسمت پنجه پهن باشد و انگشتان بتوانند به راحتی در آن حرکت کنند. در کفش هایی که دارای پنجه تنگ و باریک هستند، انگشتان به راحتی حرکت نمیکنند و باعث فشار بر روی پا میشوند.

سخن نهایی

اگر به مدت طولانی درد زانو دارید یا علائم بیماری های دیگری در زانوهای خود را تشخیص میدهید، بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اکثر بیماری های زانو، اگر زودتر به پزشک مراجعه و درمان شوند، قابل کنترل و درمان هستند. همچنین برای تشخیص و درمان بیماری های زانو، میتوانید به کلینیک سلامت پا پردیس مراجعه کنید.
آدرس شعبه تهران:تهران زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، روبروی مجتمع تجاری پالادیوم، ساختمان پیراسته ، طبقه ۴، واحد ۴۱
تلفن تماس و نوبت دهی: ۰۹۱۲۹۳۷۱۰۸۳
آدرس شعبه کرج: چهارراه طالقانی، به سمت میدان سپاه، روبروی داروخانه هلال احمر، ابتدای بلوار قائم، ساختمان جهان نما، طبقه ۵، واحد ۱۵
تلفن تماس و نوبت دهی: ۰۹۳۵۹۵۹۶۳۵۳ و ۰۲۶۳۲۷۴۶۸۹۰