بونیون یا شست کج پا
برجستگی یا کجی شست پا یک ناهنجاری استخوانی در مفصل شست پا است که بیشتر در نتیجه اختلالات ساختاری و بیومکانیکی در پا ایجاد می‌شود. در گذشته فکر می‌شد که استفاده از کفش‌های نامناسب (مثل پنجه‌های باریک) ممکن است به شکل کج پا منجر شود، اما امروزه ثابت شده است که اختلالات ساختاری پا، به ویژه پِرونیشن (صافی کف پا)، نیز می‌تواند باعث بروز شست کج پا شود.
در بیمارانی که شست کج پا را دارند، زاویهٔ شست پا به سمت دیگر انگشتان پا متمایل می‌شود، که به این وضعیت هالوکس والگوس می‌گویند. این مشکل ممکن است باعث درد و محدودیت حرکتی شود و حتی بر روی سایر انگشتان هم تأثیر بگذارد و دچار بدشکلی و دفورمیتی هایی در انگشتان شود. درد شست کج پا می‌تواند با حتی کوچکترین ضربه هم بغرنج شود.
راهی که بیشترین راحتی و بهترین نتیجه را برای درمان و پیشگیری از انحراف انگشت پا فراهم می‌کند، مراجعه به کلینیک سلامت پا پردیس می باشد. در کلینیک ما بهترین درمان برای مشکلات شما علاوه بر درمان برجستگی یا کجی شست پا، برای درمان دیسک کمر و … نیز به شما پیشنهاد می شود.
کجی شست پا

برجستگی یا کجی شست پا چگونه به وجود می آید؟

برجستگی یا کجی شست پا می‌تواند به صورت طبیعی یا اختلالی رخ دهد. در برخی افراد، برجستگی یا کجی شست پا به صورت طبیعی و بدون هیچگونه مشکلی اتفاق می‌افتد. افرادی که به دلیل وراثت یا ساختار استخوانی خاص، شست پاهایی با برجستگی یا کجی دارند، ممکن است به عوارضی مانند درد، ناراحتی و مشکلات در حرکت مبتلا شوند و دچار مشکلات در پوست و بافت عضلانی شست پا شوند. این موضوع می‌تواند تأثیر منفی بر روی تعادل و پایداری شخص داشته باشد و باعث درد شدیر و آسیب‌های دیگری شود.
درمان این عارضه به علت و شدت عارضه بستگی دارد. انجام تمرینات تقویتی می‌تواند در برخی موارد باعث  بهبود شود.

علائم برجستگی یا کجی شست پا چیست؟

• این اختلال در زنان نسبت به مردان رایج‌تر است
• تورم در مفاصل انگشت‌های پا
• درد در ناحیه سطح انگشتان پا
• ناراحتی یا درد در هنگام پیاده‌روی
دلایل ایجاد هالوکس والگوس
• اختلال‌های ساختاری پا، مانند صافی کف پا
• استفاده از کفش‌های نامناسب مانند پاشنه تخت
• کفش های پنجه باریک، یا پاشنه بلند
انواع بونیون پا

چه کسی ممکن است بونیون یا شست کج پا بگیرد؟

از هر سه آمریکایی، یک نفر بونیون شست کج دارند. این نوع بونیون به ویژه در افراد مسن، به خصوص زنان، رایج است. بونیون‌ها ممکن است روی یک یا هر دو پا شکل بگیرند.

انواع بونیون پا چگونه است؟

بونیون‌های روی انگشت شست پا یکی از شایع‌ترین مشکلات پا می‌باشند. انواع دیگر آن عبارتند از:

  • هالوکس والگوس مادرزادی، که برخی نوزادان با این مشکل به دنیا می‌آیند.
  • هالوکس والگوس نوجوانان، که ممکن است افرادی در گروه سنی ۱۰ تا ۱۵ سال این مشکل را تجربه کنند.
  • بونیون خیاط (بونیونت) که در قسمت بیرونی انگشت کوچک پا (صورتی) شکل می‌گیرد.

عوامل خطر برای برجستگی یا کجی شست پا چیست؟

در صورت داشتن موارد زیر، احتمال ابتلا به بونیون بیشتر است:
 به دلیل مشکلات ساختاری ارثی پا، مانند صافی کف پا
آسیب دیدگی پا
بیماری‌های التهابی مثل آرتریت روماتوئید
علائم برجستگی یا کجی شست پا

راه کارهای درمانی برجستگی یا کجی شست پا

علت اصلی شست کج پا این است که پا بیش از حد پرونیشن دارد. در این حالت، هنگام راه رفتن، پای فرد بیش از حد به داخل می چرخد. بنابراین، ضروری است که علت اصلی ایجاد شست کج پا درمان شود تا از آسیب های ثانویه مانند درد کف پا و درد انگشتان پا، و همچنین از کج شدن شست پا، جلوگیری شود.
استفاده از کفی های ساخته شده برای کفش های استاندار که با اسکن پا طراحی میشود، می تواند به پیشگیری از این مشکل کمک کند. پوشیدن کفش های پنجه پهن از جنس چرم و کفش های طبی با اسکن کف پا، فضای کافی را برای پا ایجاد می کند. از پوشیدن کفش های پاشنه بلند خودداری کنید.
جراحی برای بونیون ها و شست کج پا در افراد بالای ۲۰ سال بسیار موثر است، اما جراحی به طور کامل نمی تواند باعث بهبودی این عارضه شود. اغلب بعد از جراحی ممکن است مشکلاتی همچون پینه و میخچه برای فرد ایجاد شود. اگر بونیون بسیار دردناک، قرمز و متورم باشد، باید پا را بالا نگه داشته و یخ بر روی مفصل گذاشته شود.

برجستگی یا کجی شست پا چگونه تشخیص داده می شود؟

یک دکتر تخصصی پا با نگاه به شست کج پا می تواند آن را تشخیص دهد. به علاوه، در یک کلینیک سلامت پا، می توان با استفاده از دستگاه اسکن پا برای بررسی آسیب‌های مفاصل و تراز استخوانی استفاده شود.

چگونه می توانم از ایجاد برجستگی یا کجی شست پا جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از ایجاد بونیون یا تشدید آن، استفاده از کفش طبی ارتوپدی بسیار حائز اهمیت است. متخصصان پا و ارتوپد به شما نکات مهمی درباره ساخت کفش طبی با استفاده از اسکن پا را می‌توانند ارائه دهند. به طور کلی، باید از کفش‌هایی با پنجه پهن و کفی نرم استفاده کنید و از کفش‌های باریک، نوک‌های تیز و کفش‌های پاشنه بلند که ممکن است فشار زیادی روی پا ایجاد کنند، پرهیز کنید. اگر مشکلات ساختاری ارثی در کف پا دارید، استفاده از ارتزهای سفارشی می‌تواند به شما در جلوگیری یا کند کردن ایجاد بونیون کمک کند.
دلایل ایجاد هالوکس والگوس

مشاوره با ما

درمان شست کج پا و ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد با استفاده از جدیدترین و کم‌هزینه‌ترین روش ها انجام می‌شود. این شامل اطلاعات مفید درباره وضعیت فعلی، روش‌های درمان و پیشگیری موجود در کلینیک‌ تخصصی اسکن پا پردیس می تواند به شما کمک کند تا از بروز مجدد رخدادهای پاتولوژیک جلوگیری شود. بیماران مبتلا به شست کج پا از طریق آموزش‌های لازم از متخصصین کلینیک ما ، از پاهای خود مراقبت می‌کنند و نقش محوری در اصلاح وضعیت پای خود ایفا می کنند.