فرق پینه و میخچه پا چیست؟

گاهی اوقات افراد به اشتباه نامهای پینه و میخچه را به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اما آنها متفاوت هستند. میخچه یک برجستگی سفت است که به طور معمول در زیر  انگشتان و کف پا قرار دارد، در حالی که پینه زمانی شکل می‌گیرد که پوست شما ساییده شود.

متخصصین کلینیک سلامت پا پردیس علاوه بر درمان میخچه و پینه می توانند برای درمان بیماریهای دیگر مانند انحراف زانو، دیسک کمر، آرتروز و غیره به شما کمک کنند. برای تشخیص بیماری خود و درمان به کلینیک ما در تهران و کرج مراجعه کنید.

پینه چیست؟

میخچه کف پا

میخچه کف پا ظاهری سفید، توسی، زرد و قهوه ای دارد و به رنگ پوست فرد بستگی دارد. این میخچه می‌تواند بسیار دردناک باشد، به ویژه اگر التهاب و ورم اطراف آن وجود داشته باشد. این شرایط بیشتر در بانوان شایع است، زیرا بیشتر از کفش‌های تنگ استفاده می‌کنند. برای درمان میخچه کف پا باید از پوشیدن کفش‌های تنگ امتناع کرده و به علائمی چون درد، ورم اطراف میخچه و احساس ناراحتی هنگام فشار مستقیم، توجه داشته باشید.

پینه چیست؟

پینه ،‌ قسمتی از پوست است که به دلیل سایش، تحریک و فشار، سفت و ضخیم شده است. این زایده‌ها غالبا روی پاها ظاهر می‌شوند، اما می‌توانند بر روی آرنج، دست یا زانو نیز مشاهده شوند. پینه‌ها رنگ زرد یا رنگ پریده داشته و در هنگام لمس زبر هستند؛ اما به دلیل ضخامت پوست، ممکن است در مقایسه با نواحی اطراف، کمتر حس شده و حساسیت به لمس داشته باشند. این‌ها از میخچه بزرگ‌تر و وسیع‌تر هستند و اندازه معینی دارند. پینه‌ها در نواحی ای از پوست که بدون وقفه در معرض اصطکاک با مواردی مانند استخوان، زمین یا بعضی از قسمت‌های کفش قرار می‌گیرند، شکل می‌گیرند. آن‌ها اغلب در نواحی استخوانی زیر انگشتان پا و مناطقی از پوست که وزن شخص را تحمل می‌کنند، پدیدار می‌شوند.

فرق زگیل و میخچه چیست؟

زگیل‌ها دارای علل ویروسی هستند و ویروس پاپیلومای انسانی در نواحی مختلف بدن می‌تواند آن‌ها را ایجاد کند. تقریبا ۷۰٪ از زگیل‌ها معمولا بدون درمان خود به خود ناپدید می‌شوند. اما میخچه علت ویروسی یا باکتریایی ندارد و تنها به دلیل اصطکاک پوست و فشار زیاد ایجاد می‌شود.

فرق زگیل و میخچه چیست؟

میخچه و پینه چگونه تشکیل می شوند؟

میخچه و پینه‌ها به واسطه اصطکاک مکرر، ماساژ یا فشار متوالی روی پوست ایجاد می‌شوند. این نواحی معمولا در نقاط استخوانی یا برجسته بدن شکل می‌گیرند. بر روی دست‌ها (و شاید پینه‌ها)، به علت حضور اندک فشار مستمر بر پوست، این توده‌ها شکل می‌گیرند. لایه‌های سخت شده پوست، وظیفه حفاظت از پوست زیرین را در مقابل تحریک و فشار برعهده دارند.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به میخچه پا هستند؟

معمولاً اگر شما شرایط پزشکی دارید که استخوان‌های پا را تغییر می‌دهد، مانند آرتریت در پا، بونیون، خار استخوان یا انگشت چکشی، ممکن است یک یا چند علت برای ایجاد میخچه و پینه داشته باشید که در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است. همچنین، اگر بدون جوراب راه می‌روید یا کفش‌هایی استفاده می‌کنید که برای پای شما خیلی باریک است، ممکن است عوارض بیشتری برای پاهایتان ایجاد شود. بهتر است همیشه به پیشنهادات پزشکی توجه کنید و از روش‌های بهداشتی و پیشگیری استفاده کنید.

آیا میخچه و پینه دردناک هستند؟

میخچه و پینه می‌توانند دردناک باشند یا نباشند. برخی از میخچه‌ها و پینه‌ها در ابتدا ممکن است دردناک نباشند، اما با گذر زمان و ضخامت بیشتر آنها، ممکن است دردناک شوند. ناحیه‌های بروزی روی پوست، به خصوص میخچه‌ها، ممکن است حساس یا حساس به لمس و فشار باشند. پینه‌ها نسبت به پوست معمولی اطرافشان کمتر حساس هستند. گاهی اوقات ترک‌هایی (به نام فیسور) در پینه‌ها ایجاد می‌شود. شکاف یا شقاق ممکن است دردناک باشد. اگر میخچه پا عفونت داشته باشد، احتمالاً احساس درد یا ناراحتی خواهید کرد.

عوارض ناشی از میخچه و پینه چیست؟

میخچه‌ها و پینه‌های درمان نشده (یا درمان ناموفق) ممکن است از نظر اندازه بزرگتر شوند تا زمانی که علت رشد آنها را بر طرف نشود. میخچه کف پا ممکن است عفونی شود که باعث درد و مشکلات در راه رفتن می‌شود. در این موارد ممکن است نیاز به درمان دارویی یا حتی جراحی باشد. در پیشرفته‌ترین موارد، ممکن است این مشکل باعث محدودیت در فعالیت‌های روزمره شود.

میخچه پا معمولاً باعث درد و ناراحتی در قسمت میخچه می‌شود. این درد ممکن است هنگام فشار مستقیم بر روی میخچه، راه رفتن یا استفاده از کفش‌ها احساس شود. در برخی موارد، این درد باعث مشکلات در فعالیت‌های روزانه می‌شود. بنابراین،  بهبودی و درمان زمانی که این علائم پدیدار می شوند توصیه می‌شود.

میخچه پا ممکن است در شرایط خاصی مانند استفاده از کفش‌های تنگ یا استراحت ناکافی تشدید شود. این شرایط می‌توانند باعث افزایش درد و ناراحتی شده و تأثیرات منفی بر زندگی روزمره شما داشته باشند. برای ادامه فعالیت‌های روزانه و جلوگیری از تشدید علائم، بهینه سازی درمان و پیگیری مشاوره پزشکی پیشنهاد می‌شود.

از آنجایی که درد و ناراحتی میخچه پا می‌توانند باعث محدودیت در فعالیت‌های روزانه شما شوند، اهمیت پیدا می‌کند که به نکات بهبودی و پیشگیری توجه داشته باشید تا کیفیت زندگی و سطح فعالیت‌های روزانه خود را به حداکثر برسانید.

میخچه کف پا

مهمترین ترین دلایل ایجاد میخچه و پینه چیست؟

میخچه کف پا به دلایل مختلفی می‌توانند ایجاد شوند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 1. استفاده از کفش‌های نامناسب که پاها به درستی جا نمی‌شوند. این شامل کفش‌های خیلی تنگ یا دارای قطعاتی است که بر روی پوست فشار و اصطکاک ایجاد می‌کنند.
 2. استفاده از کفش‌های پاشنه بلند که باعث فشار زیاد روی پنجه پا می‌شوند و می‌توانند پینه‌ها را ایجاد کنند.
 3. ایستادن، راه رفتن یا دویدن برای مدت طولانی که باعث فشار زیاد بر روی پاها می‌شود.
 4. پوشیدن جوراب با کفش یا داشتن جوراب یا آستر کفش که ممکن است زمانی که زیر پا لیز می‌شوند و جمع می‌شوند.
 5. راه رفتن با وضعیت نامناسب یا با قدم‌زدن بیش از حد سنگین روی لبه داخلی یا خارجی پا.
 6. انجام فعالیت‌های فیزیکی یا ورزشی که باعث اصطکاک مکرر در ناحیه پوست پا می‌شوند.
 7. وجود ناهنجاری‌های ساختاری در پا یا تغییرات بیومکانیکی مانند انگشت چکشی، بونیون و …

اصلی ترین علائم میخچه و پینه چیست؟

این علائم عبارتند از:

 1. مناطق سفت شده پوست که در آن اصطکاک یا فشار مکرر روی پوست وجود دارد (میخچه و پینه).
 2. برآمدگی کوچک، گرد و برجسته پوست سفت شده که با پوست تحریک شده احاطه شده است .
 3. احتمالا پوست نوک پا شما ضخیم و سفت شده است و به احتمال زیاد کالوس است.
 4. در این ناحیه، حساسیت کمتری به لمس نسبت به پوست اطراف دارید که احتمالا نشانه کالوس بودن آن است.
 5. ممکن است در این ناحیه برآمده‌ای حس کنید که ممکن است دردناک باشد یا ناراحتی ایجاد کند، این می‌تواند ناشی از وجود ذرت باشد.
 6. درد، قرمزی، تاول.

میخچه و پینه دردناک هستند؟

نکات مراقبتی میخچه کف پا عبارتند از:

بهترین راه برای انتخاب کفش، استفاده از کفش با اندازه و فرم مناسب است. بهتر است کفش با عرض و ارتفاع بیشتر در ناحیه پنجه پوشیده شود. برای خرید کفش، بهترین زمان پایان روز است که پاها کمی ورم کرده‌اند. ناخن‌های پای خود را کوتاه نگه دارید تا ناخن‌های بلند باعث اصطکاک و افزایش فشار بر انگشتان پا نشوند. همچنین بهتر است ناخن‌های پا را مستقیماً کوتاه کنید و گوشه‌ها را گرد نکنید.

اگر میخچه یا پینه‌های شما دردناک است، می‌توانید از یک بسته سرد برای کاهش درد و تورم استفاده کنید، اما حتما مراقب باشید و هر بار از آن بیش از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه استفاده نکنید. هیچ وقت سعی نکنید میخچه یا پینه را با یک جسم نوک تیز برش دهید یا بتراشید. اگر دیابت دارید، گردش خون ضعیفی دارید یا مشکل پوستی دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مشکلات خود را بهبود بخشید.

چه زمانی باید به دکتر میخچه پا مراجعه کرد؟

اگر دیابت دارید، احتمال دارد که کمبود احساس یا نوروپاتی محیطی را تجربه کنید که تشخیص درد به درستی را دشوار می‌کند. همچنین، گردش خون ضعیف در پاها و پاهایتان ممکن است بهبود را دشوار کند و میخچه و پینه‌های شما حتی ممکن است عفونی شوند.

اگر شما دارای بیماری یا شرایطی هستید که خطر عفونت بالا رفتن یا پوست شما ضعیف و حساس است، احتمالاً استفاده از درمان‌های خانگی برای مدیریت میخچه و پینه شما مناسب نیست.

اگر فکر می‌کنید که ممکن است ساختار یا  تراز استخوانی غیرطبیعی دارید ممکن است دلیل ایجاد مکرر میخچه و پینه باشد.

اگر میخچه یا پینه‌های شما دردناک هستند، بدتر می‌شوند یا فکر می‌کنید عفونت گرفته‌اند، علائم عفونت برین شکل است : شامل قرمزی، درد، تورم و ترشح چرک از میخچه و پینه

اگر درد پای‌تان شدید است یا هنگام راه رفتن ناراحتی می‌کنید و نمی‌دانید چه چیزی ممکن است باعث آن شود، بهتر است به کلینیک سلامت پا پردیس مراجعه کنید تا تشخیص و درمان مناسبی دریافت کنید. در کلینیک ما بهترین تراپیست با انجام اسکن پا بیماری را تشخیص داده و بهترین درمان را به شما معرفی می کنند.

آدرس شعبه تهران:تهران زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، روبروی مجتمع تجاری پالادیوم، ساختمان پیراسته ، طبقه ۴، واحد ۴۱
تلفن تماس و نوبت دهی: ۰۹۱۲۹۳۷۱۰۸۳
آدرس شعبه کرج: چهارراه طالقانی، به سمت میدان سپاه، روبروی داروخانه هلال احمر، ابتدای بلوار قائم، ساختمان جهان نما، طبقه ۵، واحد ۱۵
تلفن تماس و نوبت دهی: ۰۹۳۵۹۵۹۶۳۵۳ و ۰۲۶۳۲۷۴۶۸۹۰